• O přednostech topení v podlaze


  O podlahovém topení se všeobecně ví, že je komfortnější a příjemnější na bosé nohy, než jiné způsoby vytápění, a že teplo na bosá chodidla lze přirovnat k velice účinným a terapeuticky oblíbeným reflexním masážím bosých plosek. Ale možná by stálo za úvahu připomenout vám také jeden zásadní fyzikální princip, díky němuž právě tyto topné systémy získávají na popularitě. Máme na mysli známý jev, kdy teplý vzduch stoupá vzhůru do atmosféry, protože je lehčí, než vzduch studený. Tohoto fenoménu s úspěchem využívají například horkovzdušné balóny, kdyby tomu tak nebylo, nemohly by se vznést do oblak.

  dřevo v krbu

  Vertikální versus horizontální

  A nyní si představte, že máte porovnat dva způsoby vytápění objektu – klasický radiátor a topení v podlaze. Radiátor je v místnosti instalovaný tak, že jeho největší topná plocha není vodorovná, ale svislá. Tím pádem se od svislé plochy teplý vzduch sice odrazí, ale ihned si to nasměruje vzhůru ke stropu. Teplo v místnosti pak díky tomu bude velmi rozdílné – u stropu bude vedro, třeba i 28 stupňů Celsia, ale uprostřed místnosti se již teplota sníží na 25 stupňů a u nohou může být pouhých 20. Kdybychom ovšem ten radiátor zvětšili a položili jej naplocho, na podlahu, situace se radikálně změní. Z podlahy začne teplý vzduch stoupat vzhůru po velké ploše a tím se velmi rychle prohřejí i další vzduchové vrstvy, přičemž teplo u podlahy zůstane zachováno. Dojde k tomu, že bude v místnosti přibližně stejná teplota u země i u stropu.

  ventil topení

  Jak vidíte, docela obyčejný trik, nepokládat radiátor na svislo, ale na plocho, změní celý koncept vytápění obytných budov, a na tomto principu je právě založeno topení v podlaze. Zdánlivě primitivní fyzikální záležitost, ale natolik revoluční, že o podlahovém topení uvažuje již velký počet zájemců. O instalaci podlahového topení se vám postará instalatér z Prahy a poskytne vám k tomu také všechny potřebné informace.