• Proč je společenství vlastníků bytových jednotek v paneláku dnes v podstatě nezbytností


    Paneláky u nás existují již desítky let. Za tu dobu bylo nalezeno hned několik řešení, jak se vypořádat s údržbou společných prostor a s řešením problémů, které se týkají celého domu. Ty se většinou řeší hlasováním, avšak forma, kterou hlasující zřízení má, se může lišit.

    Dříve byla velmi obvyklá bytová družstva. I dnes je stále ještě někde najdeme, i když jich neustále ubývá. Je to především proto, že lidé již nechtějí mít svůj byt od družstva v podstatě pronajatý, nýbrž dávají přednost jistotě osobního vlastnictví. Bylo tedy nutné vymyslet nové zřízení, které by se tomuto trendu přizpůsobilo.

    panelákové sídliště

    Tím se stalo společenství vlastníků bytových jednotek. To dnes najdeme v podstatě v každém paneláku. Sdružuje majitele jednotlivých bytů v jednu právnickou osobu, která následně prostřednictvím voleného zástupce jedná za celý dům, ať už s úřady, kde je leckdy nutné získat příslušná povolení, nebo s firmami.

    Samozřejmě se můžeme ptát, proč je něco takového nezbytné. Není jednoduše možné, aby si každý majitel rozhodoval o svém bytě sám? Není to koneckonců jeden ze základních principů osobního vlastnictví? A ano, tak to funguje například v rodinných domech. V panelácích to však není možné.

    stanovy SVJ jsou jasně dané

    Hlavním důvodem je to, že mnohá rozhodnutí neovlivňují pouze majitele daného bytu, nýbrž všechny obyvatele domu. Typickým příkladem může být zateplení. Aby bylo funkční, je nutné jej provést na celém domě. Nelze tedy zařídit, aby si zájemce nechal zateplit pouze svou jednotku.

    Stejně je to například s opravou či výměnou výtahu, schodů, vymalováním chodby a dalšími pracemi, které je nutné čas od času ve společných prostorech provést. Zde by měl každý obyvatel mít možnost se vyjádřit, avšak s firmou by měl jednat pouze jeden, aby se vše zjednodušilo. A právě proto je SVJ v současnosti tím nejlepším řešením, které máme k dispozici.