• Proč se maximální povolená rychlost neustále zvyšuje

  Mnoho řidičů si stěžuje na příliš nízkou maximální povolenou rychlost, ať už ve městech nebo na dálnicích. Většinou však netuší, že pokud se na situaci podíváme z dlouhodobého hlediska, tak se ve skutečnosti neustále zvyšuje. Jen málokdo si to vybaví, avšak není to až tak dávno, kdy maximální povolená rychlost ve městech byla 30 km/h a na dálnicích 100 km/h, mimo obec se pak smělo jezdit nejvýše sedmdesátkou. Dnes jsme již úplně někde jinde.

   

  moderní automobil

   

  Můžeme se tak ptát, co za tímto vývojem stojí. Přeci jen, pokud by šlo zákonodárcům především o bezpečnost, a to jak řidičů, tak i chodců, rozhodně by toto zvyšování postrádalo smysl. Z jakého důvodu se tedy neustále zvyšuje hodnota, kterou smíme na tachometru mít?

   

  Důvodem je především pokrok v technice. Vyrábí se stále silnější automobily se stále lepšími a výkonnějšími motory. Ty jsou schopny dosahovat vyšších rychlostí, a zároveň jsou i mnohem lépe ovladatelné. Především pak mají kratší brzdnou dráhu než předchozí modely, zastaví tedy i ve vyšší rychlosti mnohem dříve. A to je něco, co může být při zabránění dopravní nehodě kritické.

   

  následek dopravní nehody

   

  Také dovednosti řidičů se zlepšují. Zatímco dříve nebylo snadné naučit se řídit, dnes má průkaz téměř každý. Častokrát, ač je to protizákonné, učí rodiče již své malé děti, jak řídit auto. V dospělosti to pak pro ně není až takovou novinkou.

   

  Zapomenout také nemůžeme na stále dokonalejší vybavení aut. Dnes již máme parkovací systémy, které nás upozorní, pokud je za námi nějaký objekt, do kterého bychom mohli narazit. Také bezpečnostních prvků je zde mnohem více, stejně jako lepší materiály, ze kterých je vůz zkonstruován a díky kterým vydrží i větší náraz.

   

  Je však nutné mít na paměti, že to vše neznamená naprostou odolnost. Abychom se o tom přesvědčili, stačí se podívat na statistiky dopravních nehod. Proto, ať už řídíte jakýkoliv typ vozu, je lepší jezdit pomaleji a opatrněji. Koneckonců, jde tu o vaši bezpečnost.